Engelli Raporu ile Araç Almak – 2019

Engelli raporu ile araç almak için gerekli koşulları sizler için derledik.

Ülkemizde tüm araç satışlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanmaktadır.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için araç alımlarında uygulanan bu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muaf tutularak daha uygun fiyatlara araç almaları sağlanıyor.

 

ÖTV Muafiyeti için gerekli şartlar nelerdir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti %40 üzeri ve %90 üzeri olmak üzer 2 farklı şekilde uygulanmaktadır.

%40 üzeri engelli raporu ile alınan araçlar engelli bireylerin kendilerinin kullanabildikleri araçlar olarak belirlenmektedir.

%90 üzeri engelli raporu ile alınan araçlar ise engelli bireylerin yakınlarının indirimden faydalanarak araç alımlarını kapsamaktadır.

%40 ve üzeri engel durumunda bulunan bireyler ÖTV indirimli araç alabilmek için engel durumlarını gösterir bir belgeye sahip olmalılar. Engelli raporunda bireyin özel aksesuarlar ile araç kullanımlarının uygun olduğu belirtilmelidir.

Engelli bireyin özel engelli aracı kullanabilmesi için araçta engelliler için özel takılan donanımlardan bulunması zorunludur ve bu aracı engelli birey dışında herhangi birinin kullanması kesinlikle yasaktır.

%90 ve üzeri engel raporuna sahip bireylerin raporlarında özel araç kullanımı uygundur olarak belirtilmiş ise “H” sınıfı ehliyet alarak kendileri araç kullanabilirler.

Eğer özel engelli aracını kullanmak için uygun değilseler aile bireyleri aracılığı ile ÖTV muafiyetinden yararlanarak araç alabilirler.

 

H sınıfı ehliyet nedir?

Engelli indirimi ile araç alan bireylerin araçlarını kendileri kullanabilmeleri için H sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. H sınıfı ehliyet koşulları normal ehliyet koşulları ile aynı olup ekstra olarak özel donanıma sahip araçları kullanabilmeleri için direksiyon sınavına tabi tutulmaktadır.

Bağlantılar

Engelli Raporu ile Nasıl Araç Alınır?

Engelli Arabası Nasıl Alınır?

Engelli Aracı Nasıl Alınır?

Engelli ÖTV Muafiyetinden Nasıl Faydalanır?

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

 

 

2 thoughts on “Engelli Raporu ile Araç Almak – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website